Literární soutěž „Příbram Hanuše Jelínka“ naše knihovna vyhlásila poprvé v roce 1997 a od té doby v této tradici pokračujeme bez přerušení každý rok. Za těch 25 let se naší soutěže zúčastnily stovky soutěžících z Čech i Slovenska. Soutěží se ve třech věkových kategoriích (12-15, 16-19, 20-24 let). Literární soutěž vyhlašujeme vždy v únoru, uzávěrka je posledního dubna. Odborná porota vybere z každé kategorie tři nejlepší autory. První týden v říjnu v rámci akce „Týden knihoven“ je vždy slavnostní vyhlášení vítězů v naší knihovně. Pokaždé se vyhlášení zúčastňují vzácní hosté – herci, hudebníci, spisovatelé. Např. Kristina Haidingerová, Pavel Renčín, Pavel Nový, skupina Chairé nebo Radka Denemarková.

Soutěž se těší velké popularitě a doufáme, že budeme pokračovat a objevovat nové talenty jak v poezii, tak v próze.

Generálním sponzorem soutěže je firma 1. SčV, a. s.

 

Příbramský rodák, básník, překladatel a diplomat Hanuš Jelínek spatřil světlo světa 3. září 1878 v budově dnešního hostince Sebastopol. Jelínek navštěvoval zdejší obecnou školu a reálné gymnázium, kde měl mj. za spolužáky Karla Tomana, Arne Dvořáka, Karla Sezimu či Lothara Suchého.

V roce 1896 složil maturitu a byl zapsán na studia na filozofickou fakultu v Praze, kde studoval němčinu, češtinu a francouzštinu. V zimních semestrech studoval jako stipendista na Sorbonně a Collége de France v Paříži. Tam se podrobně seznámil s francouzskou literaturou a hlavně poezií.

Po první světové válce se jako člen zahraniční komise Národního výboru zúčastnil v Paříži mírových jednání. Byl pověřen řízením ČTK ve Francii a díky svým zahraničním stykům pracoval i jako úředník ministerstva zahraničí.

Jeho manželkou byla dcera Aloise Jiráska, Božena, významná česká malířka. Do důchodu odešel v roce 1932 a věnoval se především své literární a překladatelské práci. V posledních letech života téměř oslepl a své memoáry „Zahučaly lesy” musel diktovat.

Zemřel 27. dubna 1944 v Praze a byl pohřben na Vyšehradském hřbitově. Na Zdaboři máme ulici Hanuše Jelínka a na jeho rodném domě, na Sebastopolu, pamětní desku.

Vyhlášení Příbram Hanuše Jelínka 2022 ve fotogalerii

Výsledky 2022 v .doc

Vyhlášení Příbram Hanuše Jelínka 2021 ve fotogalerii

Výsledky 2021 v .docx

Výsledky 2020 v .doc

Elektronické knihy KJD Příbram