Poznej svoje město - cyklus vycházek pro všechny

01 10 06U příležitosti výročí 800 let města Příbram chystá Knihovna Jana Drdy spolu s Klubem českých turistů cyklus šesti komentovaných vycházek „Poznej své město“. Začínáme v březnu, dále pokračujeme vždy první středu v měsíci, až do října 2016. Abychom vyhověli co nejvíce zájemcům různých věkových kategorií a s ohledem na možnosti volného času, vycházky budou daný den vždy dvě: jedna dopoledne od 9.00 pro starší občany, druhá od 15.30 pro pracující a studující.

 

Trasy nebudou nikterak náročné jak časově, tak fyzicky – maximálně hodinu a půl až dvě. Pohybovat se budeme převážně po městě, na delší vzdálenosti využijeme městskou hromadnou dopravu.

První vycházka bude ve středu 2. března. Podíváme se po památných místech Příbrami, povíme si něco o historických budovách, prohlédneme si sochy a pamětní desky známých osobností města.

Na druhé vycházce, 6. dubna, se soustředíme na hornickou minulost Příbrami. Navštívíme důl Řimbaba v Bohutíně, připomeneme si historii dolování na Příbramsku.

4. květen bude zaměřen více turisticky – vypravíme se na Novou Hospodu k památníku hrdinů z konce války, projdeme si okolí Příbrami, zastavíme se u pramenů Kocáby. V tomto případě je právě možné část cesty absolvovat autobusem MHD.

V červnu může být už dost teplo, zůstaneme ve městě a raději pod stromy. 1. června budeme putovat po hřbitovech, Židovském i Příbramském hřbitově. Ukážeme si hroby a pomníky významných rodáků, památníky důležitých událostí z historie Příbrami.

V červenci během prázdnin si dáme pauzu. Další vycházka je plánována na 31. srpna, a sice putování po bývalých mlýnech na Příbramském potoce. Dozvíme se spoustu zajímavého o mlýnech, mlynářích a lidech kolem mlýnů a mletí.

A poslední vycházka nás čeká 5. října. Samotný název už mnohé napoví – jmenuje se „Po stopách flamendrů“. Budeme pátrat a vyprávět si o starých a zaniklých hospodách a hospůdkách staré Příbrami. Na závěr je samozřejmě možné nějakou dosud fungující hospůdku také navštívit – zejména v případě chladnějšího počasí.

Podrobnější informace budeme nadále postupně zveřejňovat v tisku, na našich webových stránkách a v Informačním středisku knihovny na náměstí T. G. Masaryka. Od 15. února zde budou také k dispozici vstupenky na první březnovou vycházku. Spolu se vstupenkou, která je zdarma, každý zájemce obdrží text s instrukcemi a dalšími potřebnými údaji.

Průvodci našich vycházek jsou renomovaní historici a velmi dobří znalci minulosti a místopisu našeho města. Určitě přijďte, dozvíte se mnoho zajímavých a určitě nových věcí, o kterých jste možná dosud neměli ani tušení!

 

Poznejmesto