Návod na používání on-line katalogu:

katalog
Přihlášení

Po přihlášení

Prodloužení

Rezervace

Odložení z poličky

Vytvoření seznamu vybraných děl

Vyhledávání

Přihlášení

Pro přihlášení do čtenářského konta v on-line katalogu knihovny stačí vyplnit přihlašovací jméno (číslo Vašeho čtenářského průkazu nebo e-mail, který máte v knihovně uvedený jako kontaktní) a heslo/pin, kterým je Vaše datum narození ve tvaru RRMMDD (př. datum narození: 27. 4. 1986 = heslo: 860427).

1. přihlášení

 

Po přihlášení

V pravém horním rohu uvidíte své jméno. Po rozkliknutí šipky se Vám ukáže –

1. Platnost registrace (do kdy máte zaplacený čtenářský poplatek)
2. Nastavení (lze nastavit jazyk, velikost písma, možnosti zasílání oznámení o připravených rezervacích, upomínkách…)
3. Změna hesla do Vašeho čtenářského konta
4. Osobní údaje (změna jména, adresy). Pozor, vždy je nutné nahlásit v knihovně na základě změny v OP.
5. Moje výpůjčky (seznam aktuálně vypůjčených knih, seznam knih již vrácených, přehled elektronických výpůjček)
6. Moje objednávky (přehled rezervovaných knih nebo knih odložených z poličky)
7. Moje poplatky (přehled všech uhrazených i dlužných poplatků)
8. Získání osobních údajů (možnost vyžádání souboru se všemi informacemi, které o vás systém eviduje. Do 48 hodin obdržíte e-mail s odkazem ke stažení souboru)

2. po příhlášení

 

Prodloužení

V záložce “Moje výpůjčky” si můžete prodloužit výpůjční dobu z pohodlí domova. Lze prodloužit každou vypůjčenou knihu zvlášť v případě, že si některou chcete ponechat déle. Nebo lze prodloužit všechny vypůjčené knihy najednou tlačítkem prodloužit vše.
Pozor, prodloužit nebude možné v případě že:

● je kniha zarezervovaná jiným čtenářem.
● máte výpůjčky déle, než 100 dní.
● dlužíte jakýkoli poplatek.

3. prodloužení

 

Rezervace

Rezervaci si můžete vytvořit na knihu, která v danou chvíli není k dispozici. Díky rezervaci si čtenář, který má knihu vypůjčenou, nebude moci prodloužit výpůjční dobu. Až bude rezervovaná kniha k dispozici, obdržíte oznámení, že je kniha připravena k vyzvednutí (pokud jste uvedli kontaktní e-mail/tel. číslo). Rezervovaná kniha je připravena k vyzvednutí po dobu 14 dní. Služba je zpoplatněna (10,- Kč za knihu).

1. Po rozkliknutí vybraného titulu se ujistíte, že na oddělení, na které chodíte je kniha vypůjčená. Kliknete na tlačítko “Získat”.

4. rezervace

2. Pokud titul máme ve více exemplářích, zvolte, na kterém oddělení knihu chcete zarezervovat a kliknete na tlačítko “Získat”.

5. rezervace

3. Rezervace je hotová.

6. rezervace

4. Stav můžete sledovat v záložce “Moje objednávky” (stav objednávky; oddělení, kde je možné rezervaci vyzvednout; datum, do kdy je připravená; možnost zrušení rezervace).

7. rezervace

 

Odložení z poličky

Odložit z poličky můžete knihu, která je v danou chvíli dostupná v půjčovně a nechcete, aby si někdo knihu před vámi. Knihovnice Vám knihu připraví a bude Vám odesláno oznámení, že je kniha připravena k vyzvednutí (pokud jste uvedli kontaktní e-mail/tel. číslo). Odložená kniha je pro Vás připravena k vyzvednutí po dobu 5 dní. Služba je zpoplatněna (10,- Kč za knihu).

1. Po rozkliknutí vybraného titulu uvidíte, na kterých odděleních je kniha dostupná. Kliknete na tlačítko “Získat”.

8. odložení

2. Zaškrtnutím políčka si vyberete, na kterém oddělení chcete knihu odložit. Potvrdíte tlačítkem “Získat”.

9. odložení

3. Odložení je hotovo. Stav můžete sledovat v záložce “Moje objednávky” (stav objednávky; oddělení, kde je možné rezervaci vyzvednout; datum, do kdy je připravená; možnost zrušení rezervace).

10. odložení

 

Vytvoření seznamu vybraných děl

U každé knihy najdete tlačítko “Vybrat”. Tímto tlačítkem si knihu přidáte do svého seznamu (např.: seznam knih, které si chci přečíst; půjčit; knihy, na které se chci podívat…). Svůj seznam potom najdete po rozkliknutí srdíčka v pravém horním rohu.

11. vybraný seznam

Svůj seznam si můžete poslat na e-mail, případně si z něj udělat export v požadovaném formátu.

12. export seznamu

 

Vyhledávání

Vyhledávání v on-line katalogu si můžete mnoha způsoby zjednodušit.

1. Po rozkliknutí šipky u políčka “ve všech dokumentech” si můžete vybrat, na kterém oddělení knihu hledáte. Nebo jaký typ média chcete (periodika, vybrané články z periodik, audioknihy, e-knihy, společenské hry)
Návod na půjčení e-knihy najdete zde.

13. vyhledávání

2. V políčku “Kombinované vyhledávání” můžete hledání zúžit podle mnoha dalších faktorů.

14. komb. vyhledávání

3. V pravé části vidíte nejhledanější výrazy, kterými se můžete inspirovat.

15. nejhledanější

4. Po vyhledání jakéhokoliv titulu uvidíte v pravé části tzv. “Řezy”. Zde můžete vyhledávání zúžit podle dostupnosti, jazyka, zdroje, typu dokumentu či klíčových slov. Nad první vyhledanou knihou uvidíte výsledný počet záznamů dle Vámi zadaných vyhledávacích požadavků. Na spodní černé liště se můžete přesouvat mezi vyhledanými stránkami.

16. řezy

5. Pod polem “Vyhledávání” si pro Vaši přehlednost můžete výsledky vyhledávání prohlédnout buď jako “Výpis” (viz předchozí obrázek) nebo jako “Tabulku”, dále je možné měnit počet výsledků zobrazených na jedné stránce a také si můžete výsledky seřadit podle relevance, roku vydání, autora, názvu…

17. tabulka