Pozvánka na výstavu k sousedům

Untitled 1Pokud se zrovna nebudete chystat k nám do knihovny, můžete zajít na výstavu do nedaleké Galerie Františka Drtikola na Zámečku. Od 16. července do 14. září 2020 tady bude vystavovat grafik Vojtěch Kovářík.

Vojtěch Kovářík - "Nalezené, příležitostně seskupené a hořící"

Výjimečný český grafik, detektiv a mág linorytu Vojtěch Kovářík /1976/ představí v Příbrami práce z posledních několika let. Proslavil se velkoformátovými černobílými linoryty z interiérů budov a technicky složitou metodou průmyslového čtyřbarvotisku. Technologii výroby obrazu si Vojtěch Kovářík záměrně komplikuje. Trochu připomíná fotografy, kteří v době digitálního záznamu nechtějí vzdát vůně vývojky a složitých procesů. Vojtěch Kovářík ale zachází ještě dál, kombinuje práci s fotografií i znalosti z polygrafické výroby. Obraz vymyslí, v realitě vybuduje zátiší pro fotoaparát, vyfotí situaci a výslednou fotografii podrobí dalšímu procesu. Převede ji na xeroxovou kopii velikosti grafické matrice a začne nový proces vzniku obrazu. Pro každou barvu vyryje jinak a často jinými druhy rydel předlohu. Další fází je soutisk, kde každá z matric nese jinou barvu. Často také tiskne verze tisků v negativní nebo inverzní podobě. Jeho grafické práce by mohly být hravým manuálem po vývoji polygrafických technologií. Kdyby to měla být jen hra a kdyby jeho náměty nebyly tak temné a kdyby ho nezajímalo nic menšího než:„…co se stane, když se trojrozměrný prostor přenese do dvojrozměrného“. V příbramské výstavě představí několik cyklů. Interiéry se složitě sestavenými konstrukcemi nábytku. Lebky, kterým se věnoval v období, kdy graficky zpracovával sakrální stavby. V prostoru zavěšené židle a stoly spoutané provazy evokují japonskou techniku bondage.
Ženské akty, ve kterých jednu matrici s modelkou kopíruje na papír dvakrát, ale podruhé zrcadlově obráceně. A také ohně. Nebo klasické výjevy z bytů zdánlivě evokující klid a pohodlí domova. Vojtěch Kovářík absolvoval na brněnské Favu v ateliéru Margity Titlové – Ylovski. Učí na Střední umělecké škole Václava Hollara, žije a tvoří v malé obci nedaleko Kolína.


Do 6. září 2020 je v dalším výstavním prostoru galerie k vidění první retrospektiva fotografa a filmaře Ferdinanda Bučiny. Ve druhém patře můžete shlédnout stálou expozici o díle Františka Drtikola.


Galerie Františka Drtikola Příbram, Tyršova 106, Příbram I, 26101. kontakt: Jan Freiberg 771122581 http://www.galerie-drtikol.com/, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kovarik pozvanka mail 1