Ohrožená Antarktida

antarctica 60608 1920V úterý 9. června můžete u nás v knihovně navštívit komentovanou videoshow Ohrožená Antarktida. Je to prezentace fotografií a krátkých filmových spotů doprovázená mluveným slovem a besedou s odborníkem zachycuje přírodu a život českých výzkumníků na nejdrsnějších místech na Zemi – v Antarktidě a Arktidě.  Přednášejí účastníci českých vědeckých polárních expedic z Českého antarktického nadačního fondu (ČANF), z Českého antarktického vědeckého programu (CARP) a z českých vysokých škol.

 

 

 

 


Cílem přednášek je upozornit na to, že Antarktida a Arktida mají zásadní význam pro stabilizaci světového klimatu. Budoucnost polárních oblastí ovlivní celou planetu včetně České republiky. Antarktida je největší světovou rezervací, je to poslední „čisté“ prostředí na Zemi, s minimálním znečištěním, minimem plastů i minimálním vlivem člověka. Vše se v poslední době díky rostoucím lidským aktivitám prudce zhoršuje. ČR provozuje stanici J. G. Mendela, která je jednou z nejvíce ekologicky šetrných stanic v Antarktidě.
V roce 2019 v rámci expedice ČANF a CARP bylo odvezeno z ostrova Nelson Island v Antarktidě 20m3 (více než 7 tun) odpadu. Vstup je volný. Rezervace míst možná na tel. čísle 775 919 233.

Antarktida