Ženy sobě a vyhlášení Čtenáře roku 2020 – učitel, učitelka

dort detail 2Ve středu odpoledne 4. března 2020 proběhla v naší knihovně akce Ženy sobě, jejíž součástí byla autogramiáda knihy „Sladká inspirace“ Dany Tuháčkové, vyhlášení ankety Čtenář roku, beseda a povídání s Petrou Sklenárovou o zdravé výživě a prodej jarních květin. Na akci se také přišel podívat a předat cenu Čtenáři roku – u nás to vyhrála čtenářka, učitelka – Vendulce Čápové z Gymnázia pod Svatou Horou, příbramský starosta Jan Konvalinka. Potom se povídalo, besedovalo, podepisovaly se knihy a všichni přítomní návštěvníci knihovny mohli ochutnat dezerty nesmírně sympatické Dany Tuháčkové.

 

A tady je krátký rozhovor s naší Čtenářkou roku Vendulkou Čápovou

Jsi středoškolská učitelka a není žádné tajemství, že jsi naše bývalá kolegyně. Pracovala jsi v knihovně krátce. Jeden školní rok. Když se rozhlédneme po knihovně, něco hmatatelného zde je i tvoje práce. Jako středoškolský učitel jsi i z pozice knihovnice uvažovala o tom, co by knihovna mohla pro studenty udělat. Jak na knihovnu vzpomínáš?
Vzpomínám na ni ráda a často a mohu říct, že ze dvou pohledů. Jednak z pohledu lidského, neboť se mi poštěstilo setkat se s milými a vstřícnými kolegyněmi, které mě zasvětily do toho, co všechno knihovna obnáší. Další pohled je pedagogický, neboť jsem netušila, jak zkušenostmi bohatý rok to knihovně bude. Naučila jsem se práci knihovnice a zároveň jsem měla možnost absolvovat řadu odborných seminářů, z nichž při své učitelské profesi opravdu čerpám, například seminář o citacích, o projektu Knihovny.cz.

Jak jsi tuto instituci vnímala, než si se stala knihovnicí?
Knihovnu jsem vnímala tak, jako půjčovnu knih. Neměla jsem povědomí o všech činnostech, které knihovnice vykonávají. Poznala jsem jednotlivá oddělení knihovny, například AZOF, regionální oddělení či detašovaná pracoviště neboli pobočky. Málokdo tuší, jak širokou působnost Knihovna Jana Drdy má.

Kolikrát jsi letos navštívila knihovnu se svými studenty? Nebo jak často chodíš se studenty do knihovny?
Pětkrát. S prvními ročníky, se třetími ročníky a s vybranými studenty v rámci projektu Studenti čtou studentům. To je novinka, kdy si studenti prezentují svoji oblíbenou knihy ve veřejném prostoru, v tomto případě v knihovně, a zároveň sbírají první zkušenosti s veřejným čtením.

Práce ve školství je vyčerpávající. Čteš i něco, co zrovna se školou nesouvisí?
Přiznávám, že času na volnočasovou četbu mi moc nezbývá. Práce češtináře spočívá i ve velkém množství oprav zejména slohových prací. Když už se k četbě dostanu, volím nenáročná témata, přednost dávám životopisům.

Co právě čteš?
V současné době relaxuji u Dvoutáty Vojtěcha Bernatského. Vždyť už jsem babička. :-)

Fotogalerie z akce:

 

3 s dortem2

IMG 3173 2

IMG 3187 2

autgramiáda

autorka

cukrátka