/23. ledna/ Díra v hlavě mi ukázala cestu - Deník o pochopení rakoviny

1Co vám začne vířit hlavou, když se dozvíte, že v ní máte obrovský nádor? A co teprve, když máte doma pětiměsíční děťátko? Má první myšlenka patřila Magdě. Mé dcerce, která na mě doma čekala, až se vrátím a nakojím ji. Doktoři ale měli jiný názor. Bylo mi 28 let. Deník o sobě, o svém nádoru a o svém okolí, které se s mou diagnózou muselo také vypořádat, jsem začala psát pár týdnů po operaci mozku. Přesněji řečeno namlouvat na diktafon. V prvních dnech mi psaní a čtení dělalo potíže.

A proč jsem se rozhodla svůj příběh sdílet?
Nechci si nechávat jen pro sebe, co mě zhoubný nádor naučil. Nepříznivá diagnóza v nás totiž nemá vyvolat strach a paniku. Naopak! Je to vzkaz.
Během léčby jsem se párkrát divila se, proč některé věci nevím, proč mi to nikdo neřekl. Možná proto, že jsem si zakázala vyhledávat informace na internetu a na prognózu jsem se záměrně neptala a byla ráda, že mi ji můj lékař nevnucoval. Věřím v sílu energie a nechtěla jsem si připustit žádné negativní myšlenky. Prvotní záměr byl sepsat pár nasbíraných tipů do brožurky nebo letáčku, který by byl k dispozici v nemocnicích. Psaní mě ale začalo bavit a já jsem se potřebovala vypovídat.
Pokud jste na začátku cesty vy nebo někdo z vašeho okolí, nebo jen rádi čtete deníky o skutečných příbězích, budu ráda, když budete mít chuť přečíst si ten můj. Každý si musí vlastní cestu k uzdravení najít sám. Já teď sdílím tu svou.
Dnes jsem své nemoci vděčná. Až při recidivě jsem pochopila, že mi chce něco říct
Začala jsem pátrat. Má nemoc mi otevřela oči a prohloubila vnímání. Uviděla jsem díky ní zelenou barvu zelenější. Začala vnímat svět i život jinak a konečně pochopila ony omílané fráze „žít tady a teď“ a „štěstí si nosíme sami v sobě“. Tato zkušenost mě hodně naučila. Vidím svůj život jasněji.

Pokud vám kniha v něčem pomůže, inspiruje a dodá optimismus a víru v uzdravení nebo energii pro další ráno, vyplní se můj záměr při sdílení vlastního životního příběhu.
Knihu vydávám samonákladem. Prozatím mám jen rukopis, který budu po ukončení crowdfundingové kampaně na https://www.hithit.com/cs/project/6725/nova-kniha-dira-v-hlave-mi-ukazala-cestu
dávat do tisku. Kampaň poběží do 26.10.2019 . Poté půjde kniha do tisku a k dispozici bude od začátku prosince. Určitě dám do tisku více knih, ale doporučuji si knihu zarezervovat přes hithit.cz. Po ukončení kampaně budu knihu prodávat přes své stránky diravhlave.cz. Knížky budu odesílat v pořadí dle objednání a budu se snažit objednávky z kampaně rozeslat do půlky prosince.

Co o knize říkají ti, kdo četli rukopis?
U knížky jsem brečela a smála se dohromady. Kniha má tu moc pomoct, ale nejenom těm, kteří jsou nemocní a bojuji o život, ale hlavně těm, kdo jsou zdraví a životem jen bezduše proplouvají. Přijde mi, že Iva byla v podstatě vyvolena k tomu, aby to všechno zažila, prožila a hlavně přežila, právě pro to, aby to, co jí nemoc dala a samozřejmě i vzala, mohla sířit dál. Abychom my nemuseli onemocnět, a přesto to si díky této knížce spoustu věcí uvědomili. Proto ta knížka má obrovský smysl. 
Hanka Vokatá
Majitelka a provozovatelka Vazárny Příbram, vazarna.cz

Autentické sdílení životního příběhu plného touhy, naděje, síly a víry v uzdravení. Příběh plný lásky k životu, lásky mateřské, partnerské, Najdete zde také každodenní realitu po operaci mozku popsánu s cenným detailem, upřímností, odlehčeným a jemným humorem, který si zamilujete. A mnohem víc. Kniha se čte lehce, přestože vám bude místy jasné, že popsané prožitky lehké nebyly. Toto vyprávění deníkovou formou vás přímo pohltí, dojme, i pobaví. A možná vám i otevře oči a především srdce. Vše je možné. Hluboce věřím tomu, že sdílení takových příběhů je léčivé pro každého z nás. Ivanko, děkuji.
Vendula Šprynglová
Podporovatelka „mámo-dcerovských“ vztahů, průvodkyně Alchymie ženy

Knihu jsem přečetla doslova na jeden nádech. Je to velice poutavý příběh mladé dívky, maminky, který ve mě vyvolával spoustu emocí od smutku a lítosti až po hlasité výbuchy smíchu. Mladá dívka, která měla dvakrát otevřenou hlavu,... je nejen hlavní hrdinkou tohoto příběhu, ale hrdinkou pro nás všechny. Knihu velice doporučuji.
Kateřina Dudaščíková, 38 let
V současné době se léčím s karcinomem prsu a knihu si čtu na chemoterapiích a velice mi pomáhá. Nikomu nic takového nepřeji, ale ten pocit, že v tom nejste, nebo nejsme sami, mě uklidňuje

„Díra v hlavě je kniha o životě, o beraní tvrdohlavosti, optimismu, nezdolné životní touze a vnitřní síle. Příběhy, ve kterých je všechno dokonalé se možná dobře poslouchají, ale v reálném životě tomu tak není. Ve svých životech zažíváme momenty, které bolí, které si neradi připomínáme, ale právě tyto momenty nás v životě lidsky posouvají nejvíc, a právě díky nim dokážeme naplno vnímat radost, štěstí a vnitřní naplnění. Autorka ve své knize přibližuje svůj život s nádorem, život bez něj, život s rakovinou. Kniha je místy syrová, věcná, ale autentická. Autorčina sebereflexe nás donutí k zamyšlení o příčině vzniku nemoci. Věřím tomu, že nemoc je informací. Informací, která nám říká, že něco není v pořádku a že takhle to prostě dál nejde. Někdy si stačí odpočinout a jede se dál, někdy je toho už ale příliš.“
Honza Tománek
 Vrcholový sportovec a dvojnásobný Mistr Světa v 70.3 Ironmanu. V patnácti letech se Honza stal účastníkem dopravní nehody, kdy ho srazil nepozorný řidič automobilu. S těžkou situací a získaným handicapem se vyrovnal po svém, a dnes patří k nejúspěšnějším multi-sportovním talentům vrcholového parasportu. Honza svými sportovními výkony inspiruje své okolí, což je mnohdy daleko cennější než vítězství nad soupeři.

Pokaždé když držím v ruce podobnou knihu, kdy se člověk musel vypořádat s těžkým údělem osudu, napadá mě, proč zrovna tento človíček si musel tím vším projit. Pak se začtu do příběhu a intimně soucítím s každou jeho myšlenkou a situaci, kterou prožívá. Na konci příběhu mám jasno. Iva, která je hlavni aktérkou knihy, kterou držíte v ruce, mě znova přesvědčila, ze většina těchto lidi jsou zde proto, aby nás inspirovali a pokaždé dojdu k přesvědčení, že příběh Ivy a ostatních je o nemoci nás všech a díky nim a jejich  příběhu, nám ukazují, jak dokáže být lidské srdce statečné. Jako by zde bylo vše proto, abychom si všichni srovnali v hlavě, co je v životě důležité, co stoji za naší péči a co naopak máme nechat být. Děkuji Ivě, že se podělila o svůj příběh a že nám odhalila svou soukromou realitu, která může ostatním ukázat, jak se dá postavit a bojovat s tak závažnou nemocí. A především, jak přístup k životu mění naší realitu.
Na tváři mám úsměv pokaždé, když čtu v příběhu a cítím, jak láska, v tomto případě láska, která se objevila u Ivy, má obrovský vliv na léčbu, výchovu její dcerky, vztah s ostatními lidmi a vůbec na celý Ivy život a mění běh celého Ivina příběhu. Je to právě láska k životu, co rozhýbe celým světem a změní děj věcí. Jako v pohádce. Láska přemůže vše, i zlého čaroděje. Dekuju Ivuš.
Mgr. Zdenka Pohlreich
www.zdenkapohlreich.cz

Co je hlavním poselstvím knihy?
Úsměv a láska zvítězí nad strachem a nemocí

Sedlackova