Výstava "Mandaly" Jarmily Maršálové

MarsalovaaaOd úterý 3. října 2017 budete moci shlédnout v naší Galerii Na schodech výstavu "Mandaly" Jarmily Maršálové.

Jarmila Maršálová
www.facebook.com/jarmila.marsalova

Touhy, lásky a naděje prosvícené sluncem, prosáknuté vodou, provoněné hlínou a zvířené větrem se v mé poetické tvorbě objevují už druhé desetiletí líbí se mi dotýkat se barevných pastelek, fascinuje mě malování akrylovými a olejovými barvami na plátno; ve výtvarné činnosti, které se věnuji několik let, se snažím vyjádřit své pocity, u mandal využívám geometrických tvarů, expresionismu, v přírodně laděných obrazech jsou znát prvky impresionismu, naivní umění převládá u všech technik.
Jsem samoruk, miluji to čárování, když mi samo nebe vede ruku, pastelky, štětce a špachtle, učím se malbu vnímat jiným pohledem než dosud, je to pro mě nový životní směr a zároveň úžasný relax; každým dotykem se snažím vnímat boha a představit ho ostatním pro pohlazení duše
Společné výstavy: Divadlo A. Dvořáka Příbram 2015, Bzenecký salón 2016, ArtFest České Budějovice 2016, Polabský Montmartr Brandýs nad Labem 2017, Festival umění Lysá nad Labem 2017. Samostatná výstava: Městská knihovna Mirovice(Písecko) 2017.

Mandala
- slovo pocházející ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu, znamená kruh, oblouk, magický oblouk.
Do našeho jazyka toto slovo přinesl psycholog C. G. Jung. Dá se říci, že tak spojil východní filosofii se západní psychologií. Mandala jako kruhový ornament se však vyskytuje ve všech dobách a kulturách. Jako kruhový obrazec se středem,
z něhož (či do něhož) směřují symetricky uspořádané tvary mandala ovládla svět. Mandala však nemusí být pouze kruh, jak ukazují např. indické jantary - kruh ve čtverci (spojení božského s pozemským). Mandala nepaří do žádné kultury ani do žádného náboženství. Je to nadčasový symbol jednoty a rovnováhy, který je používán také v naší, křesťanské kultuře. Pokud s tím nesouhlasíte, nahraďte si slovo mandala spojením kruhový ornament a určitě budete souhlasit.
Mandalou jsou rotundy i architektura kostelů, které jsou orientovány k východu, k místu vzkříšení Ježíše Krista. V křesťanské kultuře se kruhové obrazce nacházejí také v rozetových oknech, kruhových bludištích na podlahách katedrál a na kopulích Božích domů. Okno nad vstupem do katedrály přitahuje pohled do svého středu a stává se prostředkem pro rozjímání s bohem, ale také k rozjímaní se sebou samým. Stejně tak meditují mniši v Tibetu. Mandala se může stát nejenom mapou celého vesmíru, ale také našeho vnitřního duševního světa.

Marsalova