Knižní výzva Knihovny Jana Drdy

BooksVýzva má 15 témat a jednoho žolíka. Přečtená kniha se dá dosadit pouze do jednoho tématu, ale knih v jednom tématu může být přečtených více. Pokud někdo nebude schopný jedno z témat splnit, může splnit žolíka a dosadit si ho místo daného tématu. Na půjčovnách budou letáčky s krátkým popisem, seznamem témat a možností doplnění knih.

Číst dál...

120 let příbramské knihovny

Prujezd 2Dobrý den, letos mi už bude 120 roků a jsem dáma v nejlepších letech. Přišla jsem na svět 1. října roku 1900 v Příbrami, v budově obecné školy v Komenského ulici. Stalo se tak úsilím odboru přátel literatury Měšťanské besedy, spolku akademiků kraje pražského Jungmann, čtenářské besedy Barák a dalších spolků a hlavně s požehnáním obecní rady města Příbramě.
Proč jsem se stala žádanou? Byly to především informace o nevyhovující četbě lidu, jenž se dostával jen k brakové a laciné literatuře, koupené na jarmarcích. Výhody bezplatně přístupné veřejné lidové knihovny byly nesporné.
O počátky mého působení se staral Komitét pro zřízení lidové knihovny, do vínku jsem dostala základní vklad z obecní pokladny, který činil 100 zlatých, a přislíben mi byl každoroční příspěvek 20 zlatých.
V roce 1900 jsem se mohla pochlubit 790 svazky knih, užívalo si mě 255 čtenářů a otevřeno jsem měla 2 hodiny v týdnu.
Pojďme po celý rok společně slavit mé významné jubileum. Těšit se můžete na další informace z mého veřejného i společenského života, na komentovanou vycházku „Knihovně na stopě“, strávíme společný „Týden s Drdou“, moje literární soutěž „Příbram Hanuše Jelínka“ v tomto roce oblékne nový, barevnější kabátek. Všechno to snažení vyvrcholí 1. října 2020 duchaplnou slavností ve všech mých prostorách na náměstí T. G. Masaryka. Přijměte laskavě mé pozvání.
Vaše stodvacetiletá Knihovna Jana Drdy. (KN)

 

Číst dál...

Den pro dětskou knihu - veselé adventní odpoledne plné her

read 2841722 1920Loutkové pohádky v podání knihovnic, hudební vystoupení nejmenších žáků ZUŠ Příbram 1, knižní nabídka paní Olšanské, výtvarné dílny a Andělská kavárna. To byl Den pro dětskou knihu, kterým Knihovna Jana Drdy zahájila adventní přípravu na vánoční svátky. Děkujeme všem. Bylo to velmi akční a poetické odpoledne. Přinášíme vám pár fotografií.

Číst dál...

Quido Maria Vyskočil - bard Horymírova kraje

QLetos uplynulo 50 let od úmrtí dnes již téměř zapomenutého příbramského rodáka, spisovatele a básníka Quido Marii Vyskočila. Narodil se 18. října 1881 v rodině gymnaziálního profesora Františka Vyskočila. Vystudoval příbramskou Báňskou akademii a posléze Filozofickou fakultu UK. Tento velice plodný autor svého času vydával i tři knihy ročně. Zpočátku psal o svém rodném kraji, o havířích a permonících (Šachta, Stříbrné město, Pohádky hlubin), později se vydal cestou komerčních knih a psal romány pro dospělé. V jeho rozsáhlé bibliografii najdeme knihy romantické, erotické, fantastické i horory. Jeho knihy ilustrovali přední umělci té doby: Adolf Kašpar, Hugo Boetinger, Alfons Mucha, Josef Wenig, Artuš Scheiner a další. Podle jeho románů byly natočeny i tři filmy: Kozlonoh (1918), Karnevalový pastel (1921) a Vyznavači slunce (1925). Po celý život žil v Praze na Vinohradech, ve Francouzské ulici. Zde také zemřel 14. srpna 1969 a je pohřben ve svém rodném městě.

Číst dál...

Výsledky literární soutěže "Příbram Hanuše Jelínka 2019"

HanusJelinek2019BLetošního 23. ročníku literární soutěže “Příbram Hanuše Jelínka” se zúčastnilo 45 mladých autorů z naší republiky a Slovenska. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen bude v příbramské Knihovně Jana Drdy v rámci akce Týden knihoven v sobotu 5. října 2019, kam budou ohodnocení autoři samozřejmě všichni pozváni. Z nejlepších prací bude sestaven a vydán almanach. Soutěžní práce, rozdělené do šesti kategorií, byly porotou vyhodnoceny takto:

Číst dál...