Novinky v Knihovně Jana Drdy

Kniha5Někdo si vozí na dovolenou milenku, někdo manželku, někdo děti a někdo třeba psa. Ale jsou i tací, kteří si vezou pěknou knihu. Právě pro tyto cestovatele jsme na léto připravili pár novinek, které si můžete u nás půjčit a přibalit do kufru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobrý život / Martina Cole

Cain Moran je legendou londýnského podsvětí. Má všechno, co si jen člověk může přát. Pak ale potkal mladičkou Jenny, kterou na rozdíl od všech ostatních nezajímá jeho postavení ani peníze. Zamilovat se do Jenny bylo pro Caina snadné. To těžší ho teprve čeká: bude muset oznámit své ženě, že se chce rozvést. Caroline však nechce o rozvodu ani slyšet.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Hejkalka / Petra Martišková a Tereza Hieke

Od té doby, co se malá strašidlácká holčička Hejkalka narodila, běhá celé dny po lese, vyvádí různé lotroviny a les, do kterého se narodila, má prozkoumaný do poslední větvičky. Je totiž plný pokladů, ale nejsou to poklady ledajaké. Zdejší strážci totiž hlídají kouzelné bylinky. Jenže co všechno se může stát, když se bylinky dostanou do nepovolaných rukou? A co teprve, když se Hejkalka ocitne z rodného lesa rovnou u lidí? To potom musí spojit síly její věčně ustrašený kamarád Janek, sokol Protiva i všichni obyvatelé lesa, aby se ji pokusili zachránit a přivedli ji zpátky.

Oddělení pro děti a pobočka pro děti Školní

 

Od patchworku po artquilt / Jana Harmachová, Jana Lálová, Monika Kolejová, Jana Haklová.

Publikace nabídne to nejdůležitější o patchworku pro všechny, kdo s tímto koníčkem začínají i pro ty, kdo už kouzlu zajímavé techniky propadli.

Půjčovna pro dospělé

 

Všude kolem černý les: někdo chystá svatbu, někdo vraždu / Ruth Ware

Leonoře je šestadvacet a píše docela úspěšné detektivky. I když žije osaměle, je se svým způsobem života spokojená – až do dne, kdy dostane nečekané pozvání na předsvatební rozlučkový víkend své bývalé přítelkyně Clare, kterou deset let neviděla. Leonora po dlouhém váhání pozvání přijme a ocitá se s hrstkou dalších lidí – s nimiž má společné hlavně to, že se všichni znají s Clare – v extravagantním skleněném domě kdesi na anglickém venkově. A zanedlouho se začnou dít podivné věci.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Profesor sněhem zavátý / Dan Rhodes

Když se velikán evoluční teorie profesor Richard Dawkins - televizní celebrita bojovného humanismu! - vydá do Horní Řitky, aby promluvil k členkám tamního ženského spolku, nemá ponětí, jaká dobrodružství ho v srdci venkovské Anglie čekají.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Lidé a oceán / Rudolf Krautschneider

Jeden z největších českých mořeplavců popisuje své plavby do severních polárních krajů, západní Afriky a Jižní Ameriky. Jejich mementem se stala v roce 1982 válka na Falklandech, kde plul Ruda na lodi Polka mezi válečnými konvoji znepřátelených armád jako jediný neutrál. Kniha je hlavně o lidech moře, plná příběhů provoněných mořskou solí. Seznámí nás například s kapverdskými rybáři, lisabonskými lovci červů nebo s nejmladší jachtařkou světa.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Černá Hora / napsala Annalisa Rellieová; aktualizace Rudol Abraham

Divoká krása černohorské krajiny již není pro svět žádným tajemstvím. Země, která pronikla na turistické mapy poměrně nedávno, si brzy získala množství obdivovatelů díky azurovému pobřeží Jadranu a hornatému vnitrozemí, jež nabízí dobré podmínky k letní turistice i zimnímu lyžování. Přidejte navíc ještě nezkrotnou povahu místních obyvatel a jejich lahodná jídla a získáte skvělou destinaci, jíž málokterý cestovatel odolá.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Já, Mattoni: legenda o prodavači vody / podle stejnojmeného televizního seriálu napsal Petr Zikmund

Kniha k připravovanému historickému seriálu České televize o Heinrichu Mattonim, zakladateli světově proslulé stáčírny minerálních vod. Heinrich Mattoni dokázal ve své době nepředstavitelné – díky až pošetilé touze po úspěchu, vášnivé dravosti a geniálnímu, byť spíše intuitivnímu obchodnímu duchu to dotáhl z malého chudého úředníka na velkopodnikatele, jehož jméno dodnes vyslovuje přinejmenším polovina Evropy.

Půjčovna pro dospělé

 

 

Když padne noc / Jenny Milchman

Při pohledu do zšeřelých lesů Adirondackých hor by Sandy Tremontovou nenapadlo, že se právě dnes její život navždy změní. V tu samou chvíli se ubývajícím světlem ženou dva zoufalí muži v oblečení potřísněném krví. Téměř dvě desítky let spolu sdíleli vězeňskou celu a za tu dobu se z nich stal smrtelně výkonný tým. Když rozrazí dveře domu Tremontových, přináší s sebou odkaz dlouholeté hrůzy.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Vězněm v Alcatrazu: očité svědectví dramatického pokusu o útěk z nejstřeženější věznice na světě / Jim Quillen

Jim Quillen, narozený v roce 1919, měl složité dětství. Chybělo mu rodinné zázemí, a tak se už jako dospívající hoch pravidelně dostával do konfliktů se zákonem. V roce 1942 byl dvaadvacetiletý Jim na útěku z věznice San Quentin, kde si odpykával trest odnětí svobody na osmnáct měsíců za loupežné přepadení. Myslel si, že se mu útěk podařil, dokud ho nechytili a neodsoudili k trestu odnětí svobody na pětačtyřicet let ve federální věznici, včetně deseti let v nechvalně známém vězení Alcatraz.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Bylinková radost / Ursula Braun-Bernhart

Heřmánek, levandule, rozmarýn, meduňka, libeček, máta, bazalka - i z pouhých názvů oblíbených bylinek čiší vůně a pohoda. V přehledné knize vás seznámíme se 78 druhy bylinek a s tím, jak je pěstovat, aby se jim na vaší zahradě dařilo.

Půjčovna pro dospělé a pobočka Křižák

 

Pohádkové příhody kominíka Valenty / Václav Čtvrtek

Na kominíka Valentu si nestačí jen sáhnout pro štěstí, s ním se musíte setkat osobně. Nechte se okouzlit jedinečným vyprávěním mistra české pohádky Václava Čtvrtka. Zjistíte, že bez hodného vysočanského kominíka by nepřišlo jaro a Kordulka by nedostala svoji hvězdu, zkrátka by svět nebyl v pořádku.

Oddělení pro děti a pobočka pro děti Školní

 

WC Pocket Revue / Boris Hybner

Život se stomií může potkat kohokoliv a jedním z předpokladů dalšího kvalitního života je pozitivní přístup ke světu, trocha nadsázky a hlavně humor, který pomáhá situaci zlehčit. Příběhy, které Boris Hybner, sám stomik, v knize vypráví a doprovází svými kresbami, vás přesvědčí o tom, že ani ve složitých životních situacích by se člověk neměl brát moc vážně. 

Půjčovna pro dospělé

 

Jak přežít svou vlastní pubertu: i s učiteli a rodiči / Markéta Švamberk Šauerová

Jsi v pubertě a trochu ti ujíždí půda pod nohama? Potřebuješ poradit, jak zvládnout vztahy, jak zkrotit zmatek v hlavě a přijmout svoje měnící se tělo? Proto je tu tahle kniha o pubertě pro puberťáky! Začti se, inspiruj se, najdi se. Puberta je taková osobní revoluce. Všechno se proměňuje. Kromě toho, že člověk nepoznává svoje tělo, začnou se měnit i jeho názory, chování, a navíc se pomalu vkrádá pocit, že ani lidi kolem nejsou, co bývali. Kam se poděli nekonfliktní rodiče a laskaví učitelé.

Oddělení pro děti

 

Soumrak dne / Kazuo Ishiguro

Pozoruhodný román anglického autora japonského původu, v němž hrdina zdánlivě banálního vyprávění a aktér upjatých zdvořilých dialogů vzpomíná na léta své služby anglickému lordovi, který se z idealismu nechal manipulovat Němci v meziválečném období, a tak vlastně ublížil svému národu. Majordomus, důstojný pedant vždy servilně přijímající názory svého pána, prochází katarzí a hledá odvahu k nalezení srdečnějšího vztahu ke svým bližním, zejména k novému pánovi – Američanovi. Stylisticky vybroušené dílo v sobě nese stopy japonského smyslu pro detail. Bylo odměněno Bookerovou cenou.

Pobočka Křižák

 

Případ: detektivové a zloději kabelek / pachatel: Zuzana Pospíšilová; policejní identikit: Markéta Vydrová

Maminku okradli! Dan, Tadeáš, Kuba, Tom a Vašek to tak nenechají. Mají očité svědky, přímé důkazy, a hlavně tatínka - počítačového experta, který už ví, jak zloděje nenápadně vystopovat. Klučičí detektivní parta je v dobré formě. Svůj pátrací talent už kluci prokázali u vyšetřování čtyř zločinů. Teď se stanou dokonce přímými svědky krádeže, a tak se pátrací akce může rozjet na plné obrátky. Jako vždy jim sekunduje nadstrážmistr Mrázek.

Oddělení pro děti

 

Brána věčnosti : historický román / Richard Dübell

Rok 1250. Císař Friedrich II. je mrtvý, Svatá říše římská plná zmatku. Jen jeden člověk zná poslední císařovo tajemství. Je to katar Rogers de Bezers, který se pouští po stopě tajemství, které navždy změní jeho život. Ve stejnou dobu se vydává na cestu jedna cisterciačka, aby v odloučenosti založila novou celu. Její řád se musí stát slavným duchovním centrem, aby ochránil jednu spolusestru, a prostředkem k tomu má být stavba nádherného kláštera. Když lidé v městečku plány sestry Elsbeth odmítají, sáhne po pomoci tří cizinců. Jedním z nich je Rogers de Bezers.

Půjčovna pro dospělé

 

Cestou / Dalibor Vácha

Třetí román Dalibora Váchy nazvaný opět jednoslovně - Cestou - se znovu vrací k událostem první světové války. Autor zde popisuje osudy několika fiktivních hrdinů od jejich upadnutí do ruského zajetí přes vstup do československých legií až po vítězné tažení přes celé revoluční Rusko.

Půjčovna pro dospělé

 

Ctitel / Charlotte Linková

V lese je nalezeno tělo nedávno zavražděné dívky. Policie i rodina stojí před záhadou, neboť dívka zmizela beze stopy před šesti lety. Až telefonát prázdninové známosti poskytne vyšetřování první záchytný bod.

Půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák a pobočka Březové Hory

 

Knihy6