Knižní novinky

8Jaro je v plném proudu, dva prodloužené víkendy na nás čekají. Přijďte si k nám vypůjčit nějakou tu knižní novinku...

 

 

 

 

FOLNÝ, Jan
Víkend v Londýně
Průměrný český muž se dožívá sedmdesáti šesti let, což znamená, že jste-li muž a je-li vám čtyřicet, nacházíte se ve druhé polovině svého života. V té horší polovině. Dostavuje se úzkost z toho, kolik vám zbývá času, kým jste se stali a kým už nikdy nebudete. Tři kamarádi a bývalí spolužáci se chystají na víkendovou pařbu v Londýně, při které chtějí oslavit své čtyřicátiny. Chlast, sex, jídlo, fotbal a kecy o všem i o ničem. To všechno proto, aby zahnali společný neklid z toho, že v jejich životech nadešel čas bilancovat. Během nadcházejícího víkendu se však změní víc než jen jejich věk.
Ústřední půjčovna pro dospělé a e-kniha


JEFFRIES, Sabrina
V bouři
První svatební noc strávila lady Juliana St. Albans v jednadvaceti letech na útěku po sňatku s velšským radikálem Rhysem Vaughanem, jemuž původně patřilo panství, které bylo jejím věnem. Když ráno nepochopitelně zmizel, musela čelit nátlaku všech členů rodiny, kteří se snažili o anulování jejich manželství. Nakonec si vykoupila klid slibem, že své manželství udrží v tajnosti, pokud se Rhys znovu neobjeví. Po zjištění, že byl jako radikál násilně odveden verbíři na anglickou válečnou loď, na něj celá léta čekala, a teprve když jí bratr opatřil detektiva, který údajně našel zprávu o jeho smrti, začala po šesti letech uvažovat o dalším sňatku.
Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák a e-kniha


KAMINSKY, Sarah
Padělatel Adolfo Kaminsky: když budu hodinu spát, třicet lidí zemře.
Židovský mladík Adolfo se od svých čtrnácti zajímal o chemii barvení, a to ho velmi záhy během druhé světové války předurčilo ke spolupráci s odbojem. Stal se předním padělatelem dokladů pro francouzské hnutí odporu. Díky svým dovednostem, odbornosti a neúnavné práci do konce války podle odhadu zachránil před jistou smrtí na 14 tisíc mužů, žen a dětí. Po osvobození oficiálně pracoval jako fotograf a zároveň téměř pětadvacet let tajně zdarma vyráběl falešné „papíry“ pro potřebné z celého světa: uprchlíky, imigranty, politicky angažované jedince z podzemních organizací nebo pacifisty.
Ústřední půjčovna pro dospělé


MANKELL, Henning
Švédské holínky
Navazuje na: Italské boty. -- Druhá kniha ze série Frederik Welin
Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky — obě levé. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého karavanu po dceři a hned si objedná nové holínky. Když mu přijede na pomoc jeho dcera Louisa a osloví ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se život stárnoucího muže vzhůru nohama.
Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák a e-kniha


BAUER, Jan
Prahu rdousí strach
Dva detektivní příběhy známého českého autora. V prvním se setkáváme s novoměstským rychtářem Jakubem Protivou z Protivce, který pátrá po tajemném vrahovi mladých žen. Jeho nečekanými pomocníky se stávají důvtipný františkánský mnich Blasius a prostořeká nevěstka Magdalena. Ve druhém příběhu Jakub Protiva z Protivce a mnich Blasius čelí řádění tajemného vampýra, kterého se bojí celé Nové Město pražské. Údajně jim má být zázračně oživlý irský alchymista, který má na svědomí vraždy a možná i zmizení cenné relikvie - zubu svatého Jeronýma.
Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák, pobočka Březové Hory a e-kniha


BELAN, Július
Přihraj, Carlosi!
Jmenuji se Carlos Alvaréz a je mi jedenáct let. Bydlím v malé uruguayské vesničce, která by ani nebyla na mapě, kdyby neležela u oceánu. Pro mě a moje kámoše znamená fotbal všechno. Hrajeme ho každý den na pláži jen tak pro radost. Jednoho dne se tu objevil majitel fotbalové akademie. Totálně mi to změnilo život. Nabídl mi totiž místo ve svojí akademii. A tak žiju svůj velký fotbalový sen...
Ústřední půjčovna pro děti


JOHNSON, Varian
Velký návrat
Navazuje na: Rozvrácená země. -- Pro čtenáře od 11 let. -- Třetí kniha ze série Spirit Animals - Soumrak strážců
Dobrodružná fantasy ze země Erdu, kde vyvolené děti mají svého zvířecího průvodce a tento svazek jim přináší výjimečné schopnosti, třetí část volného cyklu.
Ústřední půjčovna pro děti, pobočka Škola a e-kniha


POSPÍŠILOVÁ, Zuzana
Zimní škola v přírodě: tajemné stopy
Vydejte se po tajemných stopách a zlepšete se ve čtení! Když Robin, Jenda, Vojta a Ondra zjistí, že se na kopci za horskou chatou objevují obrovité šlápoty ve sněhu a sáňky se zničehonic samy prohánějí po svahu, je jasné, že se na zasněženém obzoru rýsuje velká záhada. Větší, než si kluci vůbec dokážou představit.
Ústřední půjčovna pro děti, pobočka Škola a pobočka Březové Hory

Duben