Za osudy klapajících perliček

 

MlynPrávě vyšla nová kniha s názvem Za osudy klapajících perliček autorky Jaroslavy Pixové, která se tématem opět vrací k historii mlýnů. Tentokrát to budou příběhy jednotlivých zajímavých mlýnů, takových mlýnských perliček rozesetých po Strakonicku, Prachaticku, Písecku i Petrovicku u Sedlčan.

Vyprávění začne u unikátního středověkého mlýna v Hoslovicích a bude pokračovat v nedalekých Česticích u Volyně, kde se podíváme do Trojanova mlýna i sousedního puchru, kde se zpracovával kámen. I k nim se váží velmi zajímavé životní příběhy. Cesta nás zavede ještě dále k šumavským hvozdům i starobylé Dobrši, pod kterou se nacházejí také dva mlýny – Strnadův a Pravdův. K tomu prvnímu se váže legenda o knížeti Oldřichovi a zrodu Dobrše i rodu Koců z Dobrše, k druhému legendární generál Rudolf Gajda. A pokročíme ještě dál – až na samotnou Šumavu do Kovářova mlýna ve Stachách, kde se setkáme s mnohými osobnostmi. Prachaticko pak opustíme u Bělečského mlýna, který v minulosti skýtal i hostinské služby.
Pak už se obrátíme k severu a podíváme se do ukrytého Kabelíkova mlýna se sgrafity u Sedlice. Ze Strakonicka pokročíme na Písecko do přímo pohádkového mlýna s vodním kolem i hastrmanem v Srlíně a dalším s renesančními kachlemi v Prachově u Veselíčka. Tzv. zpívající mlýn v Dolních Nerestcích dostal svůj název díky svému majiteli – houslovému virtuózu a dirigentu Oldřichu Vlčkovi. Muzea mlynářství, zemědělství a pekařství pak vzniklo v bývalém Šerhantově mlýně v Božeticích u Milevska. A pokročíme ještě více na sever do romantické krajiny Petrovicka s mnohými roubenkami. A tam najdeme přímo unikáty: roubený Křížkův mlýn, další se staročeským složením v Brodě, barokní Radášův u Týnčan a mlýn sekerníka Františka Mikyšky v Kojetíně u Petrovic.
Celkem je jich šestnáct, což je na jednu knihu opravdu dost, protože osudy, které tyto mlýny skrývají, jsou všude jedinečné. Navíc kniha obsahuje barevnou obrazovou přílohů obrazů těchto mlýnů, které všechny namaloval Valentin Horba. Autorka čerpala z archivních dokumentů a vypravování obohatila vyprávěním pamětníků. Knihu si budete moci v dohledné době také půjčit u nás v knihovně.

PLAKATEK petrovice