Novinky v půjčovnách naší knihovny

KozaVýběr z knižních novinek, které si v našich půjčovnách můžete vypůjčit třeba na prázdniny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŠTĚCHOVÁ, Michaela

Anna zachraňuje svět: příběh z rýžových ostrovů.

Dobrovolnice Anna přijíždí učit angličtinu do lombocké školy, kterou podporuje nezisková organizace z Evropy. Přitom se potýká se svérázným smyslem pro realitu zdejších obyvatel a pár dní předtím ještě s chaosem a kulturními rozdíly na sousedním hinduistickém Bali. Vysněný ráj indonéských ostrovů, jak ho známe z pouťových letáků, je mimo dovolenkářská ghetta natolik jiný, že nastalá absurdita v očích ztraceného Evropana nemůže být větší.

Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák, pobočka Škola, e-kniha

 

DÁN, Dominik

Smrt na druhém břehu. Navazuje na: Něžná fata morgána.

Začátek devadesátých let byl hektickým obdobím nejen na oddělení vražd, ale v celé společnosti. Ze zelenáče Richarda Krauze je samostatně pracující detektiv a s parťákem Jozefem Fischerem zvaným Chosé řeší jeden případ za druhým. Tenhle se stal na jaře 1994: Na břehu řeky Moravy našli dva výrostci polo zahrabanou rozkládající se mrtvolu muže. Na tom by nebylo nic zvláštního, klidně mohla skončit v krematoriu a mohli jí na státní útraty zatopit. To by ale nesměla mít v zátylku pravidelný kulatý otvor s průměrem 9 mm.

Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák

 

BRITS, Louisa Thomsen

Hygge: tajemství spokojeného života

Skandinávské umění dobře žít. Dánové jsou považováni za nejšťastnější národ na světě. Za jejich spokojeností stojí hygge, což je pocit sounáležitosti a tepla, moment pohody a radosti. Tato malá knížka vám pomůže hygge najít ve vašem životě a užívat si jej každý den. Uvařte si šálek kávy, uvelebte se ve svém oblíbeném křesle a přesvědčte se, o kolik krásnější je život s hygge.

Pobočka Křižák

 

BOLAVÁ, Anna

Ke dnu. Volně navazuje na: Do tmy

V době prvních mrazů na konci listopadu je v močálech na kraji města nalezeno mrtvé tělo manželky lékaře Marka Diviše. Mezi obyvateli se začíná roztáčet kolotoč úvah, spekulací a pomluv. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení stožárů v polích za městem. Román Ke dnu volně navazuje na úspěšnou prvotinu Do tmy, za niž autorka obdržela roku 2016 Magnesii Literu za prózu.

Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák, pobočka Březové Hory

 

MCNEAL, Laura Lane

Cukrová panenka

Malou Liberty zavane osud z Washingtonu do jižanského New Orleans, kde ji matka po smrti Libertina otce nechává u dosud nepoznané babičky. Krátké prázdniny se však nepředpokládaně prodlouží na neurčito a prostředí amerického Jihu šedesátých let dává dívence poznat černošskou mentalitu a kulturu a otevírá jí úplně jiný svět. Po vzoru svého jména, znamenající Svoboda, a pod vedením svérázné babičky Fannie zde Ibby, jak jí všichni říkají, dospívá. V domě žije také černošská hospodyně Quennie a její dcera Dollbaby. Dodržují se tu jistá pravidla, a to především zásadně se neptat na minulost, ta totiž skrývá záhadné tajemství.

Ústřední půjčovna pro dospělé, pobočka Křižák, pobočka Březové Hory a e-kniha

 

SILVA, Daniel

Černá vdova - 16. kniha ze série Gabriel Allon

Gabriel Allon se má konečně stát šéfem izraelské tajné zpravodajské služby. V předvečer jeho povýšení ale teroristé z ISIS odpálí v pařížské čtvrti Marais silnou bombu a francouzská vláda věří, že jenom on dokáže odstranit muže, který je za tuto hrůzu zodpovědný. Teroristu, který kdykoliv může udeřit znovu.

Ústřední půjčovna pro dospělé

 

HLAVATÁ, Dana

Musíš mi věřit

Příběh mladé ženy, která si po rozvodu hledá své místo v živote. Setkává se s mužem, o kterém je přesvědčená, že zacelí ránu v její duši. S příchodem její matky, o které už celá léta neslyšela, se však všechno změní. V jejím životě se začínají dít věci, ze kterých mrazí. Někdo se ji snaží připravit o zdravý rozum - a ještě o víc. Kniha je plná napětí, nečekaných zvratů a nevšedních situací.

Ústřední půjčovna pro dospělé

 

LUCKS, Günter

Hitlerův rudý mládežník. Dětství mezi komunismem a hákovým křížem.

Autobiografická kniha vypráví o dětství prožitém mezi extrémy v prostředí propadlém zkáze. Nabízí autentický obraz života rodiny v tradiční dělnické části Hamburku ve 30. letech minulého století.

Ústřední půjčovna pro dospělé a pobočka Škola

 

PECINOVSKÝ, Josef

Vládce Arestonu. Třetí kniha ze série Areston

Areston přivítal nové poutníky a opět se vydává do hlubin vesmíru. Ovšem mnohé se změnilo – Sršeň a jeho spojenci konečně rozluštili tajemný kód a získali přístup do mýty opředeného jádra. Ale i když se jim podaří setkat se s tajemnými bytostmi, které snad jsou staviteli vesmírného vězení, jejich otázky nejsou ani zdaleka zodpovězeny. Ale pak se jádra zmocní zločinci a z Arestonu se stává neřízená vesmírná střela. Aby zachránil miliardy životů, bude muset Sršeň podstoupit nejtěžší boj ze všech!

Ústřední půjčovna pro dospělé a e-kniha

 

KÝROVÁ, Dagmar

Pohozené kšandy kamaráda Standy

Leží tu had? Ne! Vždyť jsou to jen pohozené kšandy kamaráda Standy. Hravé a vtipné básně Dagmar Kýrové pro nejmenší i jejich rodiče doprovázejí pestré a nápadité ilustrace Anety Žabkové.

Pobočka Škola a pobočka Březové Hory

 

BEŠŤÁKOVÁ, Eva

Pohádky z loutkového divadla

Bylo jedno loutkové divadlo, bylo moc hezké a každou neděli hrálo veselou pohádku pro děti. Princezna a čert byly na jevišti často, a lesní víla a myslivec zase jen zřídka. A právě kvůli tomu se pohoda na divadle pokazila: loutky si začaly mezi sebou role závidět. A principál aby rozpory řešil.

Pobočka Škola

 

LUDWIG, Gerd

Kočičí řeč: cesta k harmonickému partnerství

Přehledně udělaná příručka o tom, jak se krok za krokem naučit porozumět kočičí řeči. V úvodu se zabývá obecnou charakteristikou, jak kočky jako dravci vnímají okolí a jak uvažují. Rozebírá jednotlivé kočičí smysly a řeč těla. Základ knihy tvoří „slovník kočičí řeči“, v němž autor podrobně popisuje, jak s námi kočka komunikuje: pomocí očí, hřbetu, ocasu, tlapek, hlasových projevů, značkování teritoria a chování k druhým kočkám, a ukazuje, jak jednotlivé náznaky rozpoznat a správně interpretovat. Kniha obsahuje také informace o péči, vývoji, zdraví a o vztahu k dětem.

Pobočka Škola

 

PEISERTOVÁ, Alena

Koza Líza a její kamarádi

Učíme se číst Čtení je zábava! Nebojte se písmenek, děti. Koza Líza a Pes Alík se jich také nebojí. Jsou jako vy: hraví, neposední, chytří a zvídaví. Baví je objevovat svět. Baví je rozeznávat písmena, skládat z nich slova a číst. Zkuste to s nimi. V písmenech a slovech se skrývají velká tajemství a nečekaná dobrodružství. Poutavá knížka s veselými příběhy o zvířátkách tištěná velkými písmeny je vhodná pro výuku metody genetického čtení.

Ústřední půjčovna pro děti a pobočka Škola

 

BUSQUETS, Carmen

Ve školce. Zvířátkové leporelo.

Ústřední půjčovna pro děti, pobočka Škola, pobočka Březové hory

Knizky66