Novinky ve Studovně

stažený souborKnižní novinky, které si můžete přijít přečíst do naší Studovny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CARR, Nicholas: Nebezpečná mělčina. Jak Internet mění náš mozek

Praha: Dauphin 2017. 315 s.

Carr názorně ukazuje, jak nové technologie mění způsob lidského myšlení a jednání. Uznává, že internet přinesl celou řadu pozitivních aspektů, ale vybral si nemilosrdnou daň v podobě poskytování roztříštěných informací, neschopnosti vnímat kontext, rozumět obsahu, soustředit se či informace hlouběji zpracovávat. Ke změně nedochází pouze na mentální úrovni, ale bohužel i v samotné struktuře lidského mozku.

KOLÁŘ, Pavel: Co byla normalizace?: studie o pozdním socialismu

Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny: Ústav pro studium totalitních režimů, 2016. 222 s.

Chceme-li na období normalizace pohlédnout bez předsudků, musíme obrátit pozornost od samotné represe ke společenským silám, které diktaturu držely pohromadě. Jen tak pochopíme trvání systému založeného na klidu na práci i důvody, proč se koncem osmdesátých let tak snadno zhroutil.

Jak připravit dokonalou svatbu

Praha: Euromedia, 2017. 253 s.

Tato kniha je plná jednoduchých nápadů, jak vytvořit či dotvořit řadu inspirativních témat - svatba v námořním stylu, něžná pudrová nebo krásná rustikální. Stačí si jen vybrat! Nechybí ani praktické rady a nápady, jak připravit svatební oznámení nebo slavnostní řeč a časový rozvrh předsvatebních příprav.

SMOLOVÁ, Věra: Příbram

Praha: NLN, s.r.o., Nakladatelství Lidové noviny, 2016. 686 s.

Příbram byla během své písemně doložené existence (od roku 1216) téměř 500 let zároveň centrem dolování, a to stříbrné, železné a nakonec i uranové rudy. Díky těžbě stříbra a doprovodných kovů se někdejší (arci)biskupská Příbram stala roku 1579 královským horním městem.

MUDROVÁ, Ivan: Pomníčky a jejich příběhy: cesty českou krajinou

Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2016. 245 s.

Pozapomenuté pomníčky tragédií, šťastných náhod, loveckých úspěchů i vojenských šarvátek dosud stojí v lesních zákoutích, podél cest či na okraji obcí. A provázejí je i nevšední příběhy, které by neměly upadnout v zapomnění.