Výběr z knižních novinek v KJD

KJD16Přijďte si vypůjčit něco z nových knih, které jsme pro vás nakoupili. Jsou k dispozici v půjčovnách a pobočkách naší knihovny.

 

 

 

 

 

Knihy 

 

 

RICH, Roberta

Porodní bába z Benátek

Píše se rok 1575 a Hanna je i přes své mládí nejvyhlášenější porodní bábou v Benátkách. Mohla by si šťastně žít, jenže jejího milovaného manžela zajali na obchodní plavbě a drží ho na Maltě jako otroka. Hanna tajně používá při porodech svůj vlastní vynález, „porodní lžíce“. Taková pomůcka není povolena, a proto je to velmi nebezpečné. Jednoho dne se Hanně naskytne příležitost získat dost peněz, takže by mohla svého Izáka vykoupit. Kvůli tomu však musí podstoupit strašlivé riziko, ohrožující nejen ji samotnou, ale celé ghetto. A netuší, že zanedlouho se ocitne ve víru dramatických událostí.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé, v pobočce Křižák a v pobočce Březové Hory

 

PENNY, Louise

Nejkrutější měsíc: případy vrchního inspektora Gamache

Třetí kniha ze série Případy vrchního inspektora Gamache

Když se pár místních rozhodne uspořádat na Velikonoce seanci ve starém domě Hadleyových, aby z něj vypudili zlo, jeden z nich zemře. Hrůzou. A patrně mu na onen svět někdo pomohl. Brilantní a empatický Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, přijíždí vyšetřovat další případ.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé, v pobočce Křižák a v pobočce Březové Hory

 

DELLAIRA, Ava

Dopisy na konec světa

Všechno to začalo úkolem na hodinu literatury: „Napište dopis někomu, kdo zemřel.“ Laurel si vybere Kurta Cobaina, který zemřel mladý, stejně tak jako její starší sestra May. Úkol sice neodevzdá, ale s psaním pokračuje a brzy dopisy adresuje i dalším nežijícím osobnostem – Amy Winehouseové, Riveru Phoenixovi nebo Amelii Earhartové. Svěřuje se jim se vším možným – jak se jí stýská po mámě, která po sestřině smrti odjela pryč a nechala Laurel se zničeným tátou a silně věřící tetou, jak se jí nedaří zapadnout v prostředí nové střední školy, jak je těžké navázat nová přátelství nebo jak se poprvé zamilovala.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé, v pobočce Křižák a v pobočce ZŠ Školní

 

REHN, Heidi

Vojenská felčarka

 Německo ve třicetileté válce. Chytrá žoldnéřská dcerka Magdalena pracuje jako ranhojička v císařském vojsku. Brzy zahoří velkou láskou ke kupeckému synovi Erikovi, který od smrti svých rodičů žije sám. Je to ale zakázaná láska, protože otcové milenců kdysi proti sobě stáli jako nepřátelé. Po jedné bitvě Erik beze stopy zmizí - a Magdalenu čeká osudové rozhodnutí.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé, v pobočce Křižák

 

NAXERA, Karel

Na shledanou v Magónii

Jan Vavřinec Kozlovský byl o dvě generace starší, subtilní konstituce, nenáviděl zbraně, a přesto část života musel střílet na lidi. Václav Kadera byl naopak velmi robustní konstrukce, miloval všechno, co střílí, avšak mohl zamířit leda na vrabce. Kozlovský se stal horníkem proti své vůli (jako vězeň), Kadera si toto povolání vybral. Oba rádi četli a studovali všechny možné záhady mezi nebem a zemí. Možná nejdůležitějším vzájemným pojítkem však byli trpaslíci. Jan Vavřinec Kozlovský, stejně jako Václav Kadera ani v nejmenším nepochybovali o jejich existenci. Oba s nimi přišli do styku. Tito drobní, lidem podobní tvorové následně významně ovlivnili jejich životy.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Adaptace

Zoya měla všechno – domov, přátele, rodinu… A pak lidstvo zdecimovaly války. Teď nemá nic. Přišla i o svůj domov. Ale přizpůsobila se. Vpřed ji pohání jen naděje, že ji vzácná mapa dovede do posledního útočiště na Zemi... Dystopická verze budoucnosti v nejnovějším románu Miroslavy Varáčkové Adaptace má až nebezpečně blízko k realitě, která může zabušit na dveře už zítra.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé, v pobočce Křižák

 

ŠALAMOV, Varlam Tichonovič

Mistr lopaty

Po propuštění z gulagu chtěl Varlam Šalamov podat zprávu o krutostech a zločinech, kterých se stalinský režim v táborech dopouštěl na nevinných lidech. V roce 1954 začal psát své Kolymské povídky. A aby jeho svědectví bylo patřičně naléhavé, zvolil styl využívající dokumentární prvky a odosobněný, nehodnotící způsob vyprávění, který nazval „novou prózou“ – prózou, která podle něj musí být „psána vlastní krví“. Postupně vzniklo šest povídkových knih.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé

 

RYCHLÍK, Jan

Dějiny Ukrajiny

Kniha z oblíbené edice Dějiny států přibližuje dějiny Ukrajiny od počátků až do současnosti.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro dospělé a ve studovně

 

BLANCHARD, Kenneth

Tvůrce je lepší než důchodce: udělejte ze zbytku vašeho života nejlepší léta

Světoznámý odborník na řízení Ken Blanchard a respektovaný specialista geriatrické psychologie Morton Shaevitz spojili své znalosti, jak se co nejlépe vyrovnat se stárnutím a ztrátou životní perspektivy při odchodu do důchodu.

Můžete si vypůjčit v pobočce Křižák

 

KAHOUN, Jiří

Ježibaba na koloběžce

Na krásném místě nad Berounkou, nedaleko Tetína, kde v létě hřeje slunce a v zimě se tu žení všichni čerti, se říká Kudyhůrka a bydlí tady strašidla. V krajní chalupě s chlívkem na kozu hospodaří bubačka Mezulánka s klukem Mezulánkem. Ve starém mlýně straší hastrman Vošplouch. A v poslední, přikrčené chalupě sedí s černým kohoutem křivonosá přihrblá bába s hlavou omotanou šátkem. Je to ježibaba Křížalka. S hastrmanem Vošplouchem jsou mírně řečeno na kordy, pořád si dělají naschvály.

Můžete si vypůjčit v pobočce ZŠ Školní a v pobočce Březové Hory

 

 

KRATOCHVÍL, Miloš

Kouká roura na kocoura: bláznivé básničky

Básničky spisovatele Miloše Kratochvíla se těší už dlouhá léta velké oblibě u dětí. V téhle knížce je možné všechno, žížaly zpívají, kočky se učí cizím řečem, ale jsou tu i verše o nešťastné lásce nebo rodinných problémech. Ale i u těch se vám budou koutky úst roztahovat od ucha k uchu. Posuďte sami.

Můžete si vypůjčit v pobočce ZŠ Školní

 

STANČÍK, Petr

Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič

Pokračování dobrodružství jezevce Chrujdy a jeho přátel z lesa Habřince. Chrujda se tentokrát pustí do vynalézání a spolu s kamarádkou, vozíčkářkou sůvičkou Stáňou, sestrojí tajemný urychlovač. Do přístroje ale omylem vleze hlemýžď a jeho "urychlení" způsobí řadu veselých příhod.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro děti a v pobočce ZŠ Školní

 

MATĚJOVSKÝ, Bohumil

O ježkovi, který se ztratil

Příběh ježka Bodlinky, který se ztratil. Na své cestě potkal nové kamarády zajíce Jetelíka a veverku Danušku. S nimi prožil nová dobrodružství a nakonec s nimi zůstal bydlet u starého dubu, houštiny plné voňavého listí a políčka plného jetele. Čtení pro nejmenší s velkými písmenky.

Můžete si vypůjčit v ústřední půjčovně pro děti a v pobočce ZŠ Školní

 

DUBUC, Marianne

Ptáček a lev

Celostránkové ilustrace doplněné jednoduchým textem přinášejí příběh o neobvyklém přátelství. Pro společné čtení a povídání rodičů s nejmenšími dětmi.

Můžete si vypůjčit v pobočce ZŠ Školní