Soutěž "Hádej, kdo jsem?" skončila.

 

spisovatelkaHádej, kdo jsem?

 

 

 

 

Máme tady březen, 

za kamna si vlezem.

Když nejedem na hory,

pojďme hádat autory.

 Děkujeme za hojnou účast a vytrvalost v hádání. Doufáme, že jste se dobře bavili stejně jako my při vymýšlení autorů, které pro vás s potěšením připravilo šest knihovnic.Dostali jsme 178 odpovědí, z nichž jen čtyři se nepovedly. (A to vůbec nevíme, kolik lidí se do hádání pustilo jen tak pro radost.)Protože jsme se opravdu dobře bavili, je nám líto, že soutěž už skončila, a tak vymýšlíme další. Tentokrát bychom mohli k hádání přizvat děti a hledat dětské literární hrdiny. Těšíme se! Pro úplnost zveřejňujeme otázky i správné odpovědi:


1.3.


Autor, kterého hledáme, je české národnosti. Pochází z Českých Budějovic. Letos mu bude 29 let. Mohli jsme ho vidět například v soutěžním pořadu AZ-kvíz, kde se stal nejhorším hráčem vůbec, čímž si prý splnil svůj dětský sen. Za svůj život stihl napsat čtyři knihy a jeden diář. Velice rád cestuje hlavně pěšky nebo na kole a rád o tom píše knihy nebo pořádá projekce.


- Ladislav Zibura


2.3.


Hledáme autorku, která vystudovala žurnalistiku na University of London, několik následujících let se živila jako novinářka a až později (v roce 2002) se stala spisovatelkou na volné noze. Je velkou milovnicí koní a vášnivou jezdkyní. Napsala přes deset knih. Její nejznámější kniha se dočkala dvou pokračování a byla i zfilmována. Důležitou věcí v příběhu jsou čmelákové punčochy. Jestli pořád nevíte, tak poradíme, že její křestní jméno je jako dětská kulatá hračka s provázkem, se kterou si můžete hrát na jednom prstu.


- Jojo Moyesová


3.3.


Autor se narodil v Brazílii, potom se přestěhoval do Los Angeles a nyní žije v Londýně. Původem je však Ital. Deset let hrál jako kytarista v různých známých glam rockových skupinách. Předtím ale pracoval jako kriminální psycholog. Vyslýchal a studoval mnoho zločinců včetně sériových a mnohonásobných vrahů. Teď se na plný úvazek věnuje psaní. Napsal zatím jednu sérii, ve které je již přes 10 knih s jedním hlavním vyšetřovatelem a jeho parťákem a děj se odehrává v již zmíněném Los Angeles. Knihy od tohoto autora určitě nejsou pro slabší povahy.


- Chris Carter


4.3.


Dnes hádáme autorku, která ačkoliv psala knihy pro děti, tak s vlastním rodinným životem to měla velmi složité. Dokonce musela dát svého syna do pěstounské péče a až v jeho pozdějším věku si ho mohla vzít zpět. Obdržela velké množství mezinárodních i domácích vyznamenání a literárních cen. Po její smrti byla zavedena cena, která nese její jméno a oceňuje spisovatele dětské literatury. Její nejslavnější postava, která má dva zrzavé copy, vznikla z příběhů, které vyprávěla své dceři před spaním.


- Astrid Lindgrenová


5.3.


Dnes budeme hádat autora trochu jinak. K jeho uhádnutí to totiž vezmeme oklikou… Začneme tím, jestli si vybavíte film, ve kterém jste mohli slyšet tuto píseň, která se přehrávala na filmovém plátně? https://www.youtube.com/watch?v=WOYzFKizikU


Pokud ano, pak už jistě víte, kdo napsal knižní předlohu, podle které byl film natočen. V případě, že si nejste jistí, tak se klidně zeptejte jednoho z hlavních hrdinů na to, jak se jmenuje? A on vám to poví a dodá, že jeho jméno je jako kafe, ale napsaný jinak. A pokud vůbec nevíte, tak vězte, že se vám právě snažíme představit jedno z nejsmutnějších děl (jak filmů, tak knih) od mistra hororů.


- Stephen King


8.3.


Je to americký spisovatel a společně se svým bratrem i vlogger. V roce 2014 byl do kin uveden stejnojmenný film podle knižní předlohy, ve kterém si sám autor zahrál, a ve kterém je velmi často zmiňovaná kniha Deník Anny Frankové. A zároveň byl autor v tomto roce časopisem Time zahrnutý mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Jednu ze svých knih napsal společně se svým kamarádem Davidem L., což je také známý spisovatel.


- John Green


9.3.


Když byl ještě naživu, byl divoch a kanadský Žid. Říkal, že nemůže přestat kouřit, protože by pak jeho hlas ztratil dimenzi, kterou jsou schopny rozeznat jen některé druhy savců a oddané fanynky. Proč se nechal vyfotit s banánem? Říká se o něm, že byl zpívající básník, ale psal také romány a dramata. V roce 2013, téměř v osmdesáti letech, naposledy vystoupil v Praze. V elegantním obleku, klobouku a nablýskaných botách.


- Leonard Cohen


10.3.


Byl bratrem svého neméně známého bratra. Na začátku minulého století spolu žili, tvořili a psali, zejména divadelní hry. Ten starší, jehož jméno chceme znát, měl přezdívku “Peča” a byl i spoluzakladatelem uměleckého směru nazvaného kubismu.


- Josef Čapek


11.3.


Tato autorka není jen spisovatelkou, je i dramaturgyní seriálu Ulice a působila jako scénáristka v sitcomu Comeback. Vydává knihy pro děti i pro dospělé. Doposud vydala přesně 10 knih. Její knihy vyšly v překladech již v šesti zemích. Píše o “obyčejných” věcech, jako jsou rodinné třenice, přátelství, vztahy a dospívání, a i když jste trochu divní, vždycky budete mít pocit, že patříte do jejího klubu.


- Petra Soukupová


12.3.


Osoba, kterou hádáme dnes, není spisovatelem na plný úvazek. Znát ho můžete především jako amerického herce narozeného v roce 1973, který ztvárnil jednu z hlavních rolí v jednom známém seriálu. Autor je otevřený gay, a možná proto, že je i tatínkem dvojčat, tak se dal na psaní knih pro děti, byť pro trochu větší. A pokud máte rádi svět kouzel a magie, zkuste si od něho přečíst něco i vy. A nebo se na něco podívejte. Protože to bude LEGEN… počkejte si… DÁRNÍ! A pokud pořád nevíte, pusťte si toto video. Věříme, že si jím hledaného autora určitě vybavíte. https://www.youtube.com/watch?v=U6sCLeo4OHE


- Neil Patrick Harris


15.3.


Autor, kterého hádáme, byl člověk mnoha povolání: spisovatel, novinář, kreslíř, grafik, ilustrátor, karikaturista, redaktor. Spoluzakladatel nakladatelství Státní nakladatelství dětské knihy (dnešní ALBATROS). Také byl vášnivý entomolog a milovník sportu. Je považován za zakladatele RAGBY v Československu (1926), které poznal při pobytu v Paříži. V časopise Sport, který založil, vydával a ilustroval pravidla tohoto sportu. Po válce se stal redaktorem nejen časopisu Dikobraz. Jeho první knižní hrdina pes Voříšek ho neproslavil, tak jako zvířecí „galantní všeuměl“, kterého milují malí a velcí dodnes.


- Ondřej Sekora


16.3.


Dnešní hledaná autorka je nejen spisovatelka, ale také výtvarnice. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. V roce 2013 obdržela Cenu Josefa Škvoreckého. Zatím vyšlo šest jejích knih a jedno souborné dílo. Známá je především díky svým třem posledním knihám. Její dílo je přijímáno s nadšením i rozpaky. Knihy vydává pod pseudonymem, jehož příjmení také může znamenat jeden ne příliš známý strom. A pokud stále ještě nevíte, tak vám napovíme, že na přebalu její poslední knihy najdete srdce a hvězdu, což vystihuje celý příběh.


- Jakuba Katalpa (Tereza Jandová)


17.3.


Spisovatelka, kterou hledáme, má titul "Dáma britského impéria". Je nejlépe prodávanou autorkou svého žánru.  V počtu prodaných knih ji předstihuje jen Bible a William Shakespeare. Vydala přes osmdesát knih. Jedna její divadelní hra se hraje nepřetržitě od roku 1952.  Československo pro ni nebylo neznámou zemí. V mnoha jejích knihách o něm najdeme zmínku. Byla všestranně nadaná, ale ostýchavá před publikem. Její soukromý život je záhadný, stejně jako její knihy. Existuje jedenáct dní, kdy zcela nevysvětlitelně zmizela. Kdo je dáma, která by loni oslavila 130. narozeniny?


- Agatha Christie


18.3.


Narodila se a žije v irském Dublinu. Je to dcera bývalého irského premiéra. V Česku jí vyšlo skoro 20 knih, napsala také řadu povídek, z nichž výtěžek věnovala na charitu. Svůj první román vydala v jednadvaceti letech, přestože psát ho začala již ve svých čtrnácti. Okamžitě po uveřejnění se stal mezinárodním bestsellerem a dosáhl na první příčku v žebříčku nejprodávanějších knih. PS: Podle tohoto románu byl natočený stejnojmenný úspěšný film, který měl premiéru v prosinci 2007.


- Cecelia Ahernová


19.3.


Vzhledem k tomu, že v neděli 21. 3. je Světový den poezie, dovolili jsme si dnešní hádání pojmout trochu v tomto duchu. Poezii totiž nenajdete jen v básnických sbírkách, ale básně se můžou schovávat i samostatně na stránkách beletrie. A jednu takovou „ukrytou“ básničku jsme si pro vás na dnešek připravili. Tak pečlivě poslouchejte a vězte, že když budete pozorní, uslyšíte v ní název knihy, ze které jsme čerpali a pak už jistě nebude problém odhalit jejího autora. Psal převážně pro dospělé, ale i pro mládež. A ještě vám o něm prozradíme, že ačkoliv se narodil ve Vídni, tak měl kladný vztah k české kultuře. Dokonce díky své chůvě mluvil i částečně česky. https://fb.watch/4A3855dmIF/


- Johannes Mario Simmel


22.3.


Italský horolezec a spisovatel německé národnosti. Jako první vylezl na všech 14 osmitisícových vrcholů naší planety. Preferuje výstupy bez použití přídavného kyslíku. V roce 1974 zvládl výstup na Eiger, kde se potkal s Clintem Eastwoodem. Fotku jejich setkání zveřejnil ve své autobiografii.


- Reinhold Messner


23.3.


Dle legendy se tento spisovatel nechal ve věku 11 let najmout jako plavčík na loď do Indie, jeho rodiče to však zjistili a cestě zabránili. Údajně chtěl splnit slib a dovézt sestřenici Caroline Tronsonové korálový náhrdelník. Otci musel slíbit, že od této doby bude cestovat jen ve svých snech. Což se mu povedlo více než dokonale. Důkazem toho je i to, že patří mezi zakladatele oblíbené vědecko-fantastické literatury. Dokonce je po něm pojmenovaný i kráter na odvrácené straně Měsíce.


- Jules Verne


24.3.


Autora, kterého hádáme dnes, jsme spíše měli hádat až zítra, ale co už… je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek jako je Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Drda. Byl spisovatelem pro děti a mládež. Některá svá díla napsal pod pseudonymy Karel Poledne, Karel Neděla. Za 1. světové války se rodina odstěhovala k jeho dědečkovi do Jičína. Jeho tatínek po návratu z války, skoro celý rok, večer co večer, vyprávěl na pokračování divuplný seriál o tom, jak český švec Kramflek šel světem a co tam zažil. Velká inspirace pro vlastní tvorbu.


- Václav Čtvrtek


25.3.


Dnešní autor je básník, vypravěč, poutník a pozorovatel. Narodil se na západním pobřeží Kanady, většinu života strávil cestováním a dnes je pro něj domovem Kalifornie. Miluje moře, poušť a hru se slovy. Samotný autor se uchyluje k anonymitě a na veřejnosti vystupuje s maskou na obličeji. Připomíná tak sám sobě, aby psal o tom, co cítí, a ne o tom, co si myslí, že by měl cítit. Tři roky za sebou u nás vyšly jeho tři knihy.


- Atticus (Duncan Penn)


26.3.


Autor, kterého hádáte dnes, je velmi známý, i když především v jiných profesích než jako autor knih. Nicméně i zde se dokázal výrazně prosadit. A abychom nejdřív neporadili tak moc, zkusíme vám o něm prozradit něco, co jste třeba ještě netušili. Tak třeba, víte, že své jméno dostal vlastně po svém starším bratrovi, který v pěti letech stoupl na rezavý hřebík a následně zemřel na sepsi?  Proto se o něj maminka potom hodně bála. Nebo tušili jste třeba, že první knížka, kterou si sám přečetl byla Zvířátka a Petrovští? On vůbec od mládí rád četl. Jednou prohlásil: "Maminka mi předčítala Karafiátovy Broučky, ale to jsem moc nechtěl - těch jsem se bál - raději jsem měl Ferdu Mravence, i když jsem měl občas vztek na Berušku."  K jeho dalším oblíbeným autorům patřil Karel Čapek a Jan Neruda či Fráňa Šrámek, jehož verš "Rozlomíš chleba, podáš ženě půl" z básně Splav si dal i na své svatební oznámení. A protože tuto neděli oslaví významné jubileum, tak nemůžeme nic jiného než… https://fb.watch/4A2Ty-agrg/


- Zdeněk Svěrák


29.3.


Hledaný spisovatel se narodil v USA a v roce 2019 se stal i občanem Kanady. Protože mu v té době bylo 77 let, nemusel podstoupit test z historie. Má tedy nyní dvě občanství. V 11 letech ho poznamenala jedna neblahá událost, která pak inspirovala mnoho jeho děl. Ve Světě podle něj, jsou hrdinové bizarní a důležitou roli v jejich životech má zápasnický sport, protože on sám se zápasu po mnoho let věnoval jako zápasník, rozhodčí i trenér. Alespoň polovina z jeho 17 románů vyjadřuje jasný politický názor. Jeden román začíná vietnamskou válkou, jinde jde o ženská práva (potraty a jejich legalizace).


- John Irving


30.3.


Dnes hádáme českou spisovatelku a překladatelku, která pochází z lékařské rodiny. Překladatelství považuje za svoji práci, kterou vykonává pro obživu, psaní knih takovým způsobem chápat nechce, protože poté by se z této činnosti pro ni mohla vytratit radost. Svou románovou prvotinu psala od roku 2000. Vzhledem k vysoké vytíženosti jí trvalo napsání knihy téměř 11 let. Kniha vyšla v červnu roku 2013. Byla příznivě přijata čtenáři i kritiky, avšak nevynikla. Zlom nastal u jejího třetího románu, u kterého vzrostl zájem sice až po několika měsících od vydání, ale stal se z něj mezinárodní bestseller, přeložený do celkem 13 jazyků. A poradíme, že 15. 4. 2021 bude vycházet její další velmi očekávaný román.


- Alena Mornštajnová


31.3.


Dnešní autor, a zároveň poslední, kterého budete hádat, je něčím naprosto, ale naprosto specifický. A čím to vlastně? Pusťte si ukázku a hned vám bude jasné, o koho se jedná. https://fb.watch/4A2ShLrIwK/


A pokud stále nevíte, tak vám o něm prozradíme, že je režisér, spisovatel a také třeba bubeník. Jeho literární prvotina měla být v prosinci roku 2020 uvedena ve zfilmované podobě, ale kvůli současné situaci se premiéra filmu odložila.  Své knihy nechává vydávat v nakladatelství svého švagra a říká: „To já rozhodl, že moje knížky budou paperbacky – nebylo to kvůli ceně, ale protože nemám rád pevné vazby.“


- Patrik Hartl